TB007-508-16BE
Mfr.Part #
TB007-508-16BE
Manufacturer
CUI Devices
Package/Case
Datasheet
TB007-508-16BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Stock
917
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Wire to Board
Color :
Blue
Current :
16 A
Features :
Interlocking (Side)
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Positions Per Level :
16
Product Status :
Active
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
12-24 AWG
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Datasheets
TB007-508-16BE
Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
The actual freight varies according to specific
situations. Please contact our customer service for more details.
Chipmh ships component orders from China to most countries in the world. We currently provide the
delivery by FEDEX/ DHL/ TNT in that order.
France, Italy, Spain). The DHL is only available if the weight exceeds 5KG.
UPS/FedEx International/TNT/DHL Express Account:
Customers could also use their own UPS/FedEx/TNT/DHL express accounts to ship their goods.
Regarding in stock parts, orders can generally be ready to ship within 24 hours.
Normally express service will be arranged once a day at 5 pm from Monday to Saturday.
Once the goods are shipped, estimated delivery time depends on your shipping option:
FedEx International Priority: 3-7 business days.
EMS:10-15 business days
DHL Express: 5-7 business days.
DHL eCommerce: 12-22 business days
Registered Air Mail: 15-30 business days
(For reference only)
Delivery and Title: Customer is responsible for all shipping costs and any applicable surcharges.
Title and risk of loss pass to customer upon delivery of the products by Grand-ic or by
any 3rd party Test Lab to the carrier. Grand-ic delivery dates are estimates only and
is not liable for delays in delivery. Grand-ic reserves the right to make partial shipments
and customer will accept delivery and pay for the Products delivered.
We will notify you by email with tracking number once order is shipped.
You can also find the tracking number in order history.
Global Express
Express DeliveryGlobal delivery 3-5 working days.FedEximage
DHLimage
TNTimage
UPSimage
Basic Instructions
    CONN JACK STEREO 3.5MM SMD R/A
    CONN JACK 4COND 3.5MM R/A
    CONN RCA JACK MONO 3.2MM PCB
    CONN PLUG MONO 2.5MM 2COND
    CONN PLUG MONO 3.5MM 2COND
    CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
    CONN JACK MONO 3.5MM
    CONN JACK MONO 3.5MM R/A
    CONN JACK MONO 3.5MM R/A
    CONN RCA JACK MONO 3.2MM R/A
Part Manufacturer Stock Description
TB00-D Eaton 569 FUSE BLOCK CART 690V 160A DIN